Obchody 100-lecia Harcerstwa w Pabianicach

bartek

Rok 2012 to wyjątkowa rocznica dla nas pabianickich harcerzy, to rocznica 100-lecia Harcerstwa w naszym mieście. Równo 100 lat temu, w październiku 1912 roku w jednej z pabianickich szkół zawiązuje się harcerski zastęp, a już niedługo po tym powstaje pierwsza harcerska drużyna. Od tego czasu działalność Harcerzy wplata się w historię Pabianic.

Obchody rozpoczęły się uroczystym otwarciem wystawy w Dworze Kapituły pt. "Historia w Lilijkę wpleciona...". Wystawa prezentuje początki harcerstwa w Pabianicach i spuściznę hufca ZHP. Ponadto na wystawie znalazły się ekspozycje poświęcony drużynom specjalnościowym, gromadom zuchowym, a także zlotom i rajdom w których uczestniczyli pabianiccy harcerze. To wielka historia zamknięta w trzech salach muzeum. Oprócz wspomnianej wystawy, przygotowano przez Zamkiem plenerową ekspozycję. Na otwarciu wystawy nie zabrakło licznego grona instruktorów, drużynowych, byłych komendantów, oraz dh Naczelnika.

Po uroczystym otwarciu uczestników zaproszono do kantyny - "Stulatki" gdzie w miłej atmosferze można było delektować się ciastami, naleśnikami i innymi łakociami.

Obchody trwały od piątku do niedzieli, a przygotowane na tą okoliczność imprezy tj. taniec, ognisko doskonale uświetniły uroczystości.