O nas

   Retmanat Drużyn Wodnych w Pabianicach istnieje już ponad 50 lat. Zrzeszamy kilkudziesięciu harcerzy i instruktorów w różnym wieku, których łączy jedno - zamiłowanie do żeglarstwa. logoNasi harcerze i instruktorzy pochodzących nie tylko z Pabianic, także z Łodzi i okolic.

W Retmanacie działają:

  • 16 PHDW Abordaż
  • 114 PWGZ Młodzi Piraci
  • Żeglarski Krąg Starszyzny "Dziki"

   W naszych drużynach zrzeszamy ludzi młodych, aktywnych, pełnych zapału i chęci do działania. W ciągu roku nasi harcerze pod okiem instruktorów zajmują się remontem i konserwacją jachtów, jednocześnie uczestniczą w zbiórkach i imprezach programowych hufca. W sezonie wiosenno-letnim nasza młodzież ma możliwość rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań w praktyce. Każdego roku organizowane są obozy żeglarskie w Kopernicy nad Jeziorem Charzykowskim, cieszące się od lat niemalejącą popularnością. Poza tym organizowane są również biwaki żeglarskie i rejsy śródlądowe. W minionych latach pływaliśmy po Zalewie Sulejowskim, Zalewie Wiślanym, Jeziorze Jeziorak, oraz Zalewie Szczecińskim. Uczestniczyliśmy także w rejsach morskich m.in. w 2007 roku rejs na s/y Zawisza Czarny, 2011 w Armadzie na Jamboree, oraz kilku rejsach na mniejszych jednostkach. W poprzednich latach organizowaliśmy akcję "Żeglarska Wiosna", podczas której zachęcamy do żeglarstwa najmłodszych mieszkańców naszego miasta, ucząc dzieci pływać na jachtach klasy Optymist.

Retmanat kolaz

   Od zawsze celem Retmanatu i ludzi w nim działających jest wychowywanie młodzieży w harcerskim i żeglarskim duchu. Pokazujemy młodym ludziom, że żeglarstwo daje im ogromne możliwości wszechstronnego rozwoju, że jest to wspaniały sposób na aktywne spędzanie czasu. Co więcej pokazujemy, że fascynacja tym sportem nie ogranicza się tylko do pływania, lecz jest to cała wytworzona przez wieki kultura i tradycja, a także ciężka praca szkutnicza.